تبلیغات
پایگاه تخصصی روضه و مقتل اهل بیت علیهم السلام - تاریخ شناسی-مدت اقامت اهل بیت(ع) در شام


پایگاه تخصصی روضه و مقتل اهل بیت علیهم السلام

مدت اقامت اهل بیت(ع) در شام

تنها کسی که از مورخان کهن به مدت اقامت اهل بیت(ع) در شام تصریح کرده است، قاضی ابوحنیفة، نعمان بن محمد تمیمی مغربی، متوفای سال 363 هجری است. او می‏گوید: «آنها یک و نیم ماه در آنجا ماندند» [1] سید بن طاووس در نقلی نزدیک به این می‏گوید: «یک ماه در آنجا ماندند» [2] اما دیگران تنها به ذکر عنوان کلی بسنده کرده‏اند. مثل شیخ مفید که می‏گوید: «چند روز در آنجا ماندند» [3] طبری نیز از وی نقل کرده است. [4] .

آری علامه‏ی مجلسی به نقل برخی از کتابهای اصحاب آورده است که آنان مدت ده روز در شام اقامت کردند، آنجا که می‏گوید: «بنابر نقل مدت هفت روز برایش عزا گرفتند. چون روز هشتم فرارسید، یزید آنان را فراخواند و به آنها پیشنهاد ماندن داد. اما آنها نپذیرفتند و آهنگ بازگشت به مدینه کردند، پس برایشان کجاوه ساختند» [5] اما معلوم نیست که ایشان مطلب را از کجا نقل کرده و این روایت قابل استناد نیست.

اگر نقل ابن‏سعد را بپذیریم که یزید کس به مدینه فرستاد و از آنجا چند تن از موالی سالمند بنی‏هاشم نزد وی آمدند و او چند تن از موالی ابوسفیان را با آنها همراه کرد و سپس اسیران را همراهشان به مدینه فرستاد [6] ، در این صورت - با توجه به زمان فرستادن پیک به مدینه و بازگشت آنها به شام - به طور یقین مدت اقامتشان بیشتر می‏شود.

پی نوشت ها:

 [1] شرح الاخبار، ج 3، ص 269.

[2] اقبال الاعمال، ص 589.

[3] الارشاد، ج 2، ص 122.

[4] اعلام الوری، ص 249.

[5] بحارالانوار، ج 45، ص 196.

 [6] الطبقات الکبری، ص 84 (زندگینامه‏ی امام حسین(ع) از بخش چاپ نشده).


نوشته شده در دوشنبه 20 آذر 1391 ساعت 11:16 ب.ظ توسط شاهد نظرات |


Design By : Pichak